Jdi na obsah Jdi na menu
 


František Kalenský,malíř,grafik a ilustrátor

František Kalenský se narodil 10. února 1945 ve Dvoře Králové nad Labem. Malebné prostředí města a okolí (Šporkův Kuks, Betlém, Zvičina, podhorská údolí se skalními útvary a hlubokými lesy) v budoucnu nemálo ovlivnilo jeho tvorbu.

Výtvarné vzdělání získal na Uměleckoprůmyslové škole v Brně, kde vystudoval užitou grafiku pod vedením prof. Vladimíra Rosola. Několik let působil v propagačních odděleních podniků v Praze     a ve východních Čechách. Od dob studií se však zabývá volnou tvorbou. Zúčastnil se mnoha kolektivních výstav, ale vystavoval i samostatně.

 Svou odbornou výtvarnou přípravu zhodnotil v tvorbě pro nakladatelství Albatros a Lidová demokracie, kde s jeho ilustracemi vyšla „Andersenka“ Ivy Hercíkové, „Strážce bílého stáda“ Lukáše Luhana, nebo „Pirátská dobrodružství“ Milana Ferka.

 Po roce 1978 si v Praze doplnil studia u význačného sochaře Jindřicha Vielguse, se kterým spolupracoval i výtvarně. Toto údobí jej ovlivnilo natolik, že paralelně

s ostatní tvorbou tvořil polychromované figurální reliéfy a plastiky, které také

s úspěchem vystavoval.

 Jmenujme z nich alespoň Prahu, Brno, Olomouc, Hradec Králové, Trutnov a další.

 Tlak aktérů stranické kulturní poslušnosti, kterému se nechtěl jako výtvarník, ale ani jako občan poddat, ho vedl k odchodu ze země.

 

V roce 1985 emigruje s rodinou do Rakouska a přes evropu dále do USA. V době svého pobytu      v cizině vystavoval v Dánsku, Rakousku, Belgii a pochopitelně ve městech USA především v Seattlu, ve státě Washington, kde se usadil. Zde dalším studiem na univerzitě získává titul "Master Degree of Fine Art" (ekvivalent titulu akademický malíř). Britská Kolumbie, Vancouver, galerie Arriel, New York SOHO, La petite galerie Sacramento v Kalifornii jsou další místa, která poznala výtvarné práce autora.

 Nástěnné mozaiky a artprotisy, které tvořil ještě doma se staly podnětem i pro obdobné práce v zahraničí.

Kalenský miluje kresbu. Bravurními liniemi vytváří kresby něžných žen, ale i nespoutanou volnost koní, či imaginativní poezii krajin. Kresba je dominantou i v jeho expresivní malířské tvorbě. Neobvyklý styl malby (kombinace emailu, akryliku a oleje) mu umožňuje vytvořit plnobarevnou, až agresivní paletu tmavozelených, černých, fialových a rudých barev, které transferují jeho pocity, nálady a dojmy. Figurální kompozice figury v pohybu a imaginativního prostoru vyjadřují reflexe tváří vášně, nenávisti, lásky, ale i života a smrti. Černobílé kresby tuší a akrylikem zachycují okamžiky prchavé poezie všedních dní. Tato vyjímečná tvorba řadí Františka Kalenského                 k význačným osobnostem moderního umění světové úrovně.

 Práce Františka Kalenského jsou reprezentovány pražskou "Galerií Křížovníků", galerií "Gong"       v Pardubicích, galeriemi Barbara, Rondo a Celebris v Hradci Králové a trutnovskou galerií Lada.
I v zahraničí je jeho tvorba četně zastoupena. Reprezentativní místnosti vídeňské firmy Johann Kriesel a spol. Zdobí monumentální malba koně. Vodní nádrž ve West Seattle-Charlestonu dekoruje malba „Cirkulace“, která byl oceněna první cenou nadace banky Rainier. Socha nazvaná „Kufr vzpomínek“, která byla vyznamenaná uměleckou ligou Mercer Islandu a Kalenského sousoší „Gladiátoři“, jsou trvale vystaveny v Garden of Art v Bellinghamu. Bellevue Museum of Art vlastní asambláž „Ekologická tragedie“.

Po návratu z ciziny v 90. letech se František Kalenský usadil opět doma ve Dvoře Králové n. L. Je členem Unie výtvarných umělců České republiky a členem Arteterapeutické asociace ČR. Současně se svou tvorbou se věnuje arteterapii v léčebně výchovném ústavu Husův domov, na oddělení drogové závislosti mládeže.

 

 

 

  Z vernisáže 16.9.2010

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář