Jdi na obsah Jdi na menu
 


údolí Doubravy

Údolí Doubravy je přírodní rezervace v chráněné krajiné oblasti Železné hory.

Území přírodní rezervace leží severovýchodně od Chotěboře..

Řeka Doubrava vytváří na svém horním toku pěkné skalnaté údolí. Údolí je od roku 1986 chráněno jako přírodní rezervace.

Skalami sevřené údolí řeky Doubravy začíná u obce  Bílek. Doposud klidný, meandrující tok řeky se zde zařezává do ortorul a spadá v následujícím úseku četnými prahy i vodopády až k obci Sokolovec. V horní části tohoto údolí – na úseku 1340 m překonává řeka výškový rozdíl 55 metrů. Skalní výchozy v této části toku Doubravy je možno nalézt zejména na pravém břehu řeky v souvislosti s ukloněním ploch foliace krystalických břidlic, zatímco na levém břehu jsou častější pozvolné stupňovité skalky. Asi 300 metrů pod Mikšovou jámou se nachází na pravém břehu skály „Hrádek“. Jejich hradba je široká asi 70 metrů a maximální výška činí 20 metrů. Pod nimi leží opět úpatní suťovisko sahající až k řece. Nedaleko po proudu stojí nevysoká skála „Doupě“, která je zajímavá stropovitým převisem s přesahem až 2 metry.V soutěsce překonává Doubrava převýšení dvěma vodopády, vysokými 2 a 2,5 metru. Pod oběma se vytvořily hluboké tůně. Délka soutěsky je přibližně 200 metrů.Po dalších 150 m se zvedá z říčního zákrutu do výšky více jak 40 metrů nejvyšší skála v údolí  Sokolohrady. Na vrcholu, kam nás zavede turistická stezka, je upravená vyhlídka. Při troše zvídavosti nám neujdou pozůstatky hradu ze 13. století – obranné valy.Na protějším, levém břehu Doubravy se nad koruny smrků vypíná jediná skalní věž oblasti, nazvaná Čertův stolek. Údolní stěna dosahuje výšky asi 30 m, vrchol je turisticky zpřístupněn. Pod Čertovým stolkem se mrazovým zvětráváním vyvinulo nejrozsáhlejší kamenné moře v údolí Doubravy. Balvany zasahují až do říčního toku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nádherné

(Rebeka, 23. 4. 2013 16:53)

Pavlíčku, zase si sa raz krásne vyhral :-) ĎAKUJEM za krásne okamihy vďaka Tvojím pohľadom.

opět krásné

(Mája, 23. 4. 2013 10:04)

Pavli,díky za krásu přírody.Přeji Ti železné zdravíčko a spoustu výletů do přírody.

Nadherna Doubrava

(Anton Strnad, 23. 4. 2013 9:23)

Zase to maš nadherny.Pozorně jsem to koukal a vidim že jsi dokiazal ukazat maximalně kolik je možny v těch světelnych podminkach.Klobouk dolu Pavle

údolí Doubravy

(Roman W, 23. 4. 2013 8:57)

Krasně zachycena atmo i krasa Doubravky.
libi+zaujaly Tve fota.

Doubrava

(Pavla Čermáková, 22. 4. 2013 22:08)

Ahoj Pavle, opět parádní fotečky. Také se zde musím někdy podívat :)

Opět nádhera

(Zdenek z Police, 22. 4. 2013 19:59)

Díky za tu krásu a krásně vystižené ,,peřeje".No holt v Železných horách je krásně a když se to umí vystihnout ......NÁDHERA.
Chraňme si tyto naše krásy České země zuby nehty...!! Nedovolme ŽÁDNÉ vrty a jakékoliv podzemní průzkumy,třeba kvůli trošce plynu..!!
Zdeně pozdrav rád vyřídím,taktéž mám vyřídit já Vám.
Zdenek

Opravdu Železné...?

(Josef Kvičera, 22. 4. 2013 19:07)

Železné hory jsou krásné jako Tvoje fotky. Doufám, že nám z naší české krajiny nezmizí, až se o jejich existenci dozví příslušníci jistého etnika...