Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stachelberg, rozhl. Eliška

Vojensko-historická expozice Stachelberg

Je umístěna v pěchotním srubu T-S 73, jediném vybetonovaném objektu na pevnosti. Jedná se o unikátní bunkr – svojí kubaturou betonu (3.177m3) představuje jeden ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby.
Vlastní expozice zachycuje výstavbu čs. stálého opevnění z let 1935 – 1938, které bylo budováno především proti hitlerovskému Německu. Ukazuje typy pevnostních objektů a jejich bojové úkoly.  Expozice obnáší řadu moderně řešených panelů s bohatou fotografickou a výkresovou dokumentací.

 

Dělostřelecká tvrz Stachelberg je součástí stálého železobetonového opevnění budovaného v letech 1935 - 1938 jako obrana proti fašistickému Německu. Díky Mnichovské dohodě v roce 1938 však nebyla dostavěna a z větší části zaplavena vodou. Na stěnách je vidět do jaké výšky.  V její sestavě mělo být 12 objektů (bunkrů). Svou velikostí a počtem instalovaných zbraní představovala největší a nejmodernější pevnostní komplex čs. pohraničního opevnění.

Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém – jedná se celkem o 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Tady mělo být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice a materiálu, elektrárna atd.
V současné době je zpřístupněno cca ¾ km rozestavěného podzemí.Je vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých fázích výstavby – od zahájení výlomových prací až po betonáže chodeb a sálů. Podařilo se zachránit a uchovat některé naprosto unikátní části zařízení staveniště, např. originální posuvné bednění pro betonáž sálu z roku 1938.

 

Vedle srubu byla postavená rozhledna Eliška s nádherným výhledem na Vraní hory s Kraloveckým Špičákem 881m.n.m.

Jméno rozhledny ,,Eliška" je připomenutím české a polské královny Elišky Rejčky. Byla symbolem spojenectví

českého a polského státu. Narodila se roku 1288 jako dcera polského krále Přemysla II. a švédské princezny Richenzi.

Chotí českého krále Václava II. se  stala roku 1303, kdy byla též slavnostně korunována českou a polskou královnou. Tehdy přijala i módní jméno Alžběta (Eliška). Již za doby svého pobytu na Pražském hradě se projevila svárlivost mezi krásnou Rejčkou a oběma ambiciózními dcerami Václava II., Annou a Eliškou, která tyto panovnice provázela po celý jejich život.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rozhledna Eliška

(Olga, 5. 10. 2016 20:40)

Kde že se nachází?

Díky Pavle,

(Honza Levora, 30. 9. 2016 6:54)

zajímavé... na Tvé "reportáže" se vždycky těším.

Pevnost

(Eva Ť., 29. 9. 2016 20:00)

Pěkné fotky a popis... Díky Pavle ...těším se na další zajímavosti.

zajímavý dokument

(Pavla, 28. 9. 2016 21:48)

nebýt Tebe Pavle, tak nikdy tak zajímavé fotky neviděla

Prima

(Josef V., 28. 9. 2016 19:31)

Díky za parádní ukázku,,je to velmy zajímavé...

Pevnost

(Marcel od Zvonu, 28. 9. 2016 0:32)

Ahoj Pavle, jo Byl jsem, ale dávno tomu a bez Digi, Kluci vod pevstního tam byli, dali jsme řeč, ako, na svejch fajn fotkách je vidět kolik tam bylo vody...To si teda mákli! Všechna čest! A Respekt, kam se hrabe Dobrošov a všechny ostatní rekonstrukce, no ještě tak Bouda...Tam jsem s Digi taky nebyl na DIA a BW to mám i Film sken, hehe ještě To najít, ale Určo maj Fotky na WEBu, hej. Hlavně mi Pavlíku Piš, až Bude Chvila, poustevničím v Cave Zvon Sám, přeji Ti hlavně Zdraví a Dobré Světlo i Plibky od Můúz a Fatimy, Díky za Fotky vymazlené o Tvých stránkách nemluvě, hej...Díky Very Moucha Tulák Máca od Zvonu, na Rajčeti máš moje Alba : Jaro - Léto

O nás, bez nás

(Josef Kvičera, 27. 9. 2016 21:42)

Pěkně zdokumentováno, vynikající komentář. Smutná historie. Ti, kteří nás tehdy zradili a poškodili jsou teď našimi spojenci... A "o nás bez nás" je dnes aktuálnější než tehdy...

Opevnění..

(dady, 27. 9. 2016 17:34)

A neubránilo nás to.. Stejně dopadla i Maginotova linie ( a byla mnohem dokonalejší - i dražší..)

Re: Opevnění..

(Pavel, 27. 9. 2016 17:43)

ano přišla Mnichovská dohoda - zrada .......