Jdi na obsah Jdi na menu
 


Königstein

Vojenská pevnost Königstein se nachází ve spolkové zemi Sasko asi 15 km  od hraničního přechodu Hřensko . V podhradí této pevnosti leží stejnojmenné městečko.

.

Již ve tředověku zde existoval hrad patřící českým panovníkům, ovládající odsud pevně okolní krajinu.
 

První zmínka o hradu Königstein je známá již z r. 1241. Na počátku 15. st. kupují zdejší hrad příslušníci rodu von Wettin. Ti později vlastní další hrad SonnensteinPirně. Za vévody Jiřího Vousatého hrad zpustl a byl proměněn v klášter, který byl v průběhu reformace zrušen. Nakonec nechal saský kurfiřt Kristián I. r. 1589 celý hrad přestavět a rozšířit na zemskou pevnost. V následujících stoletích bylo pak bývalé hradní předhradí postupně stále více opevňováno a obranné prvky zahušťovány, takže se jen málokterý nepřítel pokoušel pevnost pokořit. Nejzajímavějším počinem této doby bylo hloubení pevnostní studny v letech 1563 až 1569 svobodnými horníky. Je 152,5 m hluboká a 3,5 m v průměru. Na tehdejší dobu to byl podivuhodný technický výkon. Tato studna ještě v roce 1967 dodávala kvalitní pitnou vodu pro celou pevnost.

vojenského hlediska nedobytná pevnost se stávala v neklidných časech útočištěm saských králů a kurfiřtů, umělců a státní pokladny. Mimo tyto doby byl Königstein pro svou krajinnou polohu častým cílem královského dvoru. Hrad navštěvovali takoví významní vládci jako byl car Petr I. nebo pruští králové Bedřich Vilém I. a Bedřich II.

 

Velká pevnostní stavba je cca 550 m dlouhá a až 350 m široká. Celková rozloha činí 9,5 ha. Hlavní vchod do pevnosti je přístupný přes tři, do skály vylámané tunely a několik mostů. Odtud vedou vchody na pevnostní plató. Délka hradeb činí přes 2 200 m délky.

Pevnost byla používána také jako vězení.

Do Königsteinu vedou dvě přístupové cesty. První cesta je pro ty, kteří mají rádi staré hrady s jejich romantickým nádechem. Tato cesta vede spodní hlavní bránou v hradbách, v zadní části pevnosti. Druhým vstupem jsou výtahy, které jsou v přední části pevnosti. První vede pískovcovou skálou a ústí v nejvyšší části hradeb. Druhý je zvenčí po skále,je z něj nádherný výhled.

 
 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Láďa K, 5. 3. 2015 19:15)

Pane Koutský děkuji za krásné snímky.
Líbí se mi všechny. Konigstein jsem navštívil v dětství ještě na výjedzdní doložku. Vrátil jste mi vzpomínky. Děkuji a ať se Vám daří. LK.

Re: Díky

(Pavel, 5. 3. 2015 19:18)

Láďo děkuji. :)

Prosba

(Tomáš, 3. 9. 2009 15:14)

Nádherné

(Dáša, 2. 7. 2009 20:25)

Moc krásné fotky